rehabilitacja metodą NDT Bobath


Wiodąca metoda neurorozwojowa w rehabilitacji dzieci. Celem terapii jest poprawa funkcjonowania dzieci, wyhamowanie nieprawidłowych odruchów i naukę poprawnych wzorców ruchu. Usprawnianie według Metody NDT-Bobath ma pomóc dziecku we wszechstronnym rozwoju tak, aby mogło uzyskać niezależność w życiu i wykorzystać swe możliwości na tyle, na ile pozwala istniejące uszkodzenie Ośrodkowego Układu Nerwowego.
Uzasadnieniem dla opracowanego postępowania Metodą NDT-Bobath było stwierdzenie, że rozwój dziecka z dysfunkcją OUN, przebiega inaczej niż rozwój prawidłowy. Doświadczenia czuciowo-ruchowe takiego dziecka są odmienne, co wywołuje nieprawidłowe odczuwanie własnego ciała oraz nieprawidłowe ruchy. Reakcje prostowania i równowagi często nie rozwijają się . Zaburzenia w napięciu mięśni i niewłaściwe jego rozłożenie powodują powstawanie odmiennych wzorców ruchowych.
Główne zasady usprawniania obejmują wpływanie na napięcie mięśni, hamowanie nieprawidłowych odruchów, wyzwalanie ruchów w formie najbardziej jak to jest tylko możliwe zbliżonej do prawidłowych oraz wykorzystywanie i utrwalanie zdobytych umiejętności ruchowych w codziennych czynnościach. Terapeuta ćwiczy całe ciało dziecka, a nie porusza wybranymi kończynami. Dzięki temu dostarcza odpowiednich doznań czuciowych i ruchowych, a dziecko jest dynamicznie aktywizowane. Każdy ruch jest odpowiednio przygotowywany i połączony z przemieszczaniem ciężaru ciała i środka ciężkości.
Mimo, że zajęcia prowadzi się najczęściej indywidualnie, ich celem jest zawsze przygotowanie dziecka do uczestniczenia w normalnym życiu rodzinnym i społecznym.
Usprawnianie według koncepcji NDT-Bobath jest szczególnie przydatne w leczeniu niemowląt i dzieci, ponieważ może być łatwo włączone w ich biologiczny rytm dnia. Prawidłowo wykonywane zabiegi pielęgnacyjne, karmienie, noszenie dziecka, czy zabawa z nim są odpowiednimi momentami do utrwalania ruchów ćwiczonych przez fizjoterapeutę. Odpowiednio przeszkoleni rodzice i opiekunowie, którzy zrozumieją problemy i trudności występujące u ich dziecka kontynuują ćwiczenia w warunkach domowych. 





4 komentarze:

  1. Polecam wszystkim tą metodę, którą sama stosuję w gabinecie. Kluczowa jednak jest sumienna współpraca rodziców, gdyż rehabilitacja to nie tylko ta w gabinecie ale przede wszysktim praca w domu, przy codziennych czynnościach.
    Pozdrawiam Monika Wozowicz

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli potrzebujecie akcesoriów do rehabilitacji, warto wejść na tę stron e: adres. Niech nie zmyli Was nazwa, w asortymencie znajdują się naprawdę wszelkiego rodzaju sprzęty niezbędne do pracy, również z dzieckiem.

    OdpowiedzUsuń
  3. Nigdy nie słyszałem o tej metodzie, ale po opisie zapowiada się ciekawie.

    OdpowiedzUsuń