NAUKA CZWORAKOWANIA
Od wakacji 2010 roku Maciek zaczął raczkować. Początkowo niezgrabnie,
przewracając się. Potem coraz pewniej, niestety w pewnym momencie
zauważył, że łatwiej jest „kicać” jak zajączek, najpierw obie rączki,
potem obie nóżki. Bardzo zależało nam, aby czworakował naprzemiennie,
ponieważ wiemy jak ważne dla mózgu są ruchy naprzemienne. Próbowaliśmy
różnych sposobów, aby zmusić Maćka do prawidłowych czworaków, niestety
efekty były jedynie przy pierwszych próbach, później i tak „kicał”. Do
chwili obecnej nie udało nam się osiągnąć celu, jedynie przez progi
Maciek przechodzi prawidłowo.
rehabilitacja metodą Vojty
Terapia metodą Vojty polega na odruchowym wyzwalaniu prawidłowych
wzorców lokomocji. Rolą fizjoterapeuty jest ustalenie głównego problemu,
określenie pierwszego celu prowadzenia oraz, co najważniejsze, dobór
programu ćwiczeń. Najważniejsi w rehabilitacji metodą Vojty są rodzice,
na których spoczywa obowiązek jej systematycznego prowadzenia.
Sposób terapii, wybór stref stymulacji, kolejność wprowadzania ćwiczeń w
leżeniu na plecach, na boku i na brzuchu muszą być indywidualnie
dostosowane do każdego pacjenta i modyfikowane w zależności od
rezultatów. Zwykle niemowlę stymulowane jest 4 razy dziennie po kilka
minut po obu stronach ciała. Terapię metodą Vojty prowadzi się w
warunkach domowych, uprzednio ucząc opiekunów sposobu wykonywania
ćwiczeń. Wraz z poprawą stanu dziecka i uzyskiwaniem przez nie nowych
umiejętności terapeuta zmienia strefy wyzwalania, dostosowując je do
aktualnej sprawności i potrzeb pacjenta.
Celem terapii jest: · aktywacja mechanizmów podporowo-wyprostnych
· aktywacja mięśni brzucha, mięśni dna miednicy, mię. oddechowych
· aktywacja mięśni gałek ocznych, mięśni odpowiadających za ssanie, przełykanie i żucie
· aktywacja ruchów przeciwstawnych nóg i rąk
· prostowanie kręgosłupa (zwiększenie ruchomości)
· aktywacja funkcji chwytnej i manipulacyjnej ręki
· aktywacja mowy ( ładniejsza i wyraźniejsza)
· aktywacja pracy klatki piersiowej ( oddech staje się głębszy i regularny)
· aktywacja funkcji jelit i pęcherza moczowego
· lepsze reakcje równoważne i czucia własnego ciała a w konsekwencji lepsza orientacja przestrzenna
· wydłużenie czasu koncentracji
rehabilitacja metodą NDT Bobath
Wiodąca metoda neurorozwojowa w rehabilitacji dzieci. Celem terapii jest poprawa funkcjonowania dzieci, wyhamowanie nieprawidłowych odruchów i naukę poprawnych wzorców ruchu. Usprawnianie według Metody NDT-Bobath ma pomóc dziecku we wszechstronnym rozwoju tak, aby mogło uzyskać niezależność w życiu i wykorzystać swe możliwości na tyle, na ile pozwala istniejące uszkodzenie Ośrodkowego Układu Nerwowego.
Uzasadnieniem dla opracowanego postępowania Metodą NDT-Bobath było stwierdzenie, że rozwój dziecka z dysfunkcją OUN, przebiega inaczej niż rozwój prawidłowy. Doświadczenia czuciowo-ruchowe takiego dziecka są odmienne, co wywołuje nieprawidłowe odczuwanie własnego ciała oraz nieprawidłowe ruchy. Reakcje prostowania i równowagi często nie rozwijają się . Zaburzenia w napięciu mięśni i niewłaściwe jego rozłożenie powodują powstawanie odmiennych wzorców ruchowych.
Główne zasady usprawniania obejmują wpływanie na napięcie mięśni, hamowanie nieprawidłowych odruchów, wyzwalanie ruchów w formie najbardziej jak to jest tylko możliwe zbliżonej do prawidłowych oraz wykorzystywanie i utrwalanie zdobytych umiejętności ruchowych w codziennych czynnościach. Terapeuta ćwiczy całe ciało dziecka, a nie porusza wybranymi kończynami. Dzięki temu dostarcza odpowiednich doznań czuciowych i ruchowych, a dziecko jest dynamicznie aktywizowane. Każdy ruch jest odpowiednio przygotowywany i połączony z przemieszczaniem ciężaru ciała i środka ciężkości.
Mimo, że zajęcia prowadzi się najczęściej indywidualnie, ich celem jest zawsze przygotowanie dziecka do uczestniczenia w normalnym życiu rodzinnym i społecznym.
Usprawnianie według koncepcji NDT-Bobath jest szczególnie przydatne w leczeniu niemowląt i dzieci, ponieważ może być łatwo włączone w ich biologiczny rytm dnia. Prawidłowo wykonywane zabiegi pielęgnacyjne, karmienie, noszenie dziecka, czy zabawa z nim są odpowiednimi momentami do utrwalania ruchów ćwiczonych przez fizjoterapeutę. Odpowiednio przeszkoleni rodzice i opiekunowie, którzy zrozumieją problemy i trudności występujące u ich dziecka kontynuują ćwiczenia w warunkach domowych.
KINEZYTERPIA
Kinezyterapia
(gr.
kinesis – ruch) – leczenie ruchem, gimnastyka
lecznicza. Podstawą tej dziedziny fizjoterapii
są ćwiczenia ruchowe. Ruch staje się środkiem leczniczym, mającym wpływ na cały
organizm. Zadaniem kinezyterapii jest maksymalne usunięcie niesprawności
fizycznej i przygotowanie do dalszej rehabilitacji, np. społecznej.
Kinezyterapia dzieli
się na miejscową i ogólną. Miejscowa – dotyczy bezpośrednio narządu zmienionego
chorobowo, składają się na nią:
· ćwiczenia
bierne – wykonywane przez kinezyterapeutę lub aparat CPM (Continuous Passive
Motion – ciągły bierny ruch) bez czynnego udziału chorego;
·
ćwiczenia
izometryczne – czynne napinanie mięśni bez zmiany ich długości;
·
ćwiczenia
czynno-bierne – ruch wykonywany jest biernie natomiast pacjent czynnie
rozluźnia mięśnie;
· ćwiczenia
samowspomagane – pacjent siłą mięśni kończyny zdrowej wspomaga pracę
osłabionych mięśni;
· ćwiczenia
w odciążeniu – wykonywanie ruchu przy odciążeniu przez terapeutę ćwiczonego
odcinka ciała;
·
ćwiczenia
czynne;
·
wyciągi;
· ćwiczenia
synergistyczne – pacjent siłą mięśni kończyny zdrowej wspomaga pracę
osłabionych mięśni;
· ćwiczenia oddechowe.
Podziękowania 2015
Szanowni Państwo!
W listopadzie 2015 r. na Maćka subkonto w fundacji „Zdążyć z Pomocą” wpłynęły pieniążki z 1%. W tym roku aż 655 osoby, którym los Maćka nie jest obojętny, przekazały 1% na jego rehabilitację. Nie mając dostępu do danych osobowych Naszych Darczyńców, możemy podziękować jedynie poprzez listę urzędów skarbowych, z których pochodzą wpłaty.
Dziękujemy osobom, które przekazały Maćkowi 1% podatku poprzez:
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku
Urząd Skarbowy w Brodnicy
Urząd Skarbowy w Bytowie
Urząd Skarbowy w Czarnkowie
Urząd Skarbowy w Człuchowie
Urząd Skarbowy w Działdowie
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku
Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku
Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni
Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni
Urząd Skarbowy w Gostyninie
Urząd Skarbowy w Grudziądzu
Urząd Skarbowy w Gryficach
Urząd Skarbowy w Kartuzach
Urząd Skarbowy w Kętrzynie
Urząd Skarbowy w Kwidzynie
Urząd Skarbowy w Lęborku
Urząd Skarbowy w Lwówku Śląskim
Urząd Skarbowy w Łomży
Urząd Skarbowy w Malborku
Urząd Skarbowy w Nowym Mieście Lubawskim
Urząd Skarbowy w Brodnicy
Urząd Skarbowy w Bytowie
Urząd Skarbowy w Czarnkowie
Urząd Skarbowy w Człuchowie
Urząd Skarbowy w Działdowie
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku
Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku
Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni
Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni
Urząd Skarbowy w Gostyninie
Urząd Skarbowy w Grudziądzu
Urząd Skarbowy w Gryficach
Urząd Skarbowy w Kartuzach
Urząd Skarbowy w Kętrzynie
Urząd Skarbowy w Kwidzynie
Urząd Skarbowy w Lęborku
Urząd Skarbowy w Lwówku Śląskim
Urząd Skarbowy w Łomży
Urząd Skarbowy w Malborku
Urząd Skarbowy w Nowym Mieście Lubawskim
Urząd Skarbowy w Nowym Targu
Urząd Skarbowy w Olsztynie
Urząd Skarbowy w Ostródzie
Urząd Skarbowy w Płocku
Urząd Skarbowy w Pruszczu Gdańskim
Urząd Skarbowy w Pucku
Urząd Skarbowy w Sopocie
Urząd Skarbowy w Szamotułach
Urząd Skarbowy w Świeciu
Pierwszy Urząd Skarbowy w Toruniu
Pierwszy Urząd Skarbowy w Toruniu
Urząd Skarbowy w Tucholi
Urząd Skarbowy w Wąbrzeźnie
Urząd Skarbowy w Wejherowie
Urząd Skarbowy w Wejherowie
Dziękujemy, że będąc dla dużej części z Was osobami obcymi staliśmy się Wam choć przez chwilę kimś bliskim. To dla nas bardzo ważne, gdyż wiemy, że nie jesteśmy sami w walce o lepsze jutro dla naszego synka.
"Dobro wyświadczone innym zawsze wraca podwójnie."
W tym roku pieniądze z 1% przeznaczone będą na:
* Tak jak lata poprzednie na trzy turnusy rehabilitacyjne w Ośrodku Rehabilitacyjnym ”Tratwa”,
W imieniu naszym i Maćka dziękujemy wszystkim z całego serca!
Agnieszka i Piotr - rodzice Maćka
Podziękowania 2014
W listopadzie 2014 r. na Maćka subkonto w fundacji „Zdążyć z Pomocą” wpłynęły pieniążki z 1%. W tym roku aż 593 osoby, którym los Maćka nie jest obojętny, przekazały 1% na jego rehabilitację. Nie mając dostępu do danych osobowych Naszych Darczyńców, możemy podziękować jedynie poprzez listę urzędów skarbowych, z których pochodzą wpłaty.
Subskrybuj:
Posty (Atom)








